Succé för Bossa-träff i Norrköping – logistik och nätverkande i fokus

2025-01-16

Närmare 90 kvinnor samlades i Norrköping den 14 januari för att delta i det kvinnliga logistiknätverket Bossas första träff för året. Nätverket, som drivs av Hilda Hultén och Klara Eriksson från Dagens Logistik, är en mötesplats för kvinnor inom branschen. Norrköpings Hamn, är sponsor till nätverket och stod som medarrangör tillsammans med Rusta och Postnord TPL.

Dagen inleddes med ett inspirerande logistiksafari som startade i Norrköpings Hamn. Där fick deltagarna möta Frida Bergman, stuvare, som berättade om sitt arbete och sina erfarenheter av att köra containerkran. Samtidigt kunde deltagarna se hur ett containerfartyg lastades i hamnen, vilket gav en unik inblick i verksamheten.

Nästa stopp på safarin gick till Rustas lager, där deltagarna välkomnades med en fantastisk fikabuffé. De tre kvinnliga lagercheferna delade med sig av sina erfarenheter och gav en rundtur i verksamheten, inklusive det imponerande höglagret – ett av Europas största.

Färden fortsatte sedan för ett stopp hos Postnord TPLs automatiserade lager för Stadium Online och därefter vidare till Postnords nya toppmoderna lager, Randmärket. Här blev det också en visning av Alltransport i Östergötland AB:s HCT-ellastbil, som kör gods åt Stadium och Rusta i ett unikt samarbete dem emellan.

Dagen avslutades med en inspirerande presentation från Malin Schäfer, nytillträdd VD på det ledande automationsföretaget SSI Schäfer, som gav deltagarna en framtidsspaning om cirkulär logistik och hur branschen kan bli mer hållbar.

Efter presentationerna bjöd Rusta på goda pokébowls som uppskattades av deltagarna. Johanna Lager, affärsutvecklingschef på Postnord TPL, berättade om deras pågående initiativ med AI för att optimera lagerhanteringen. Eva Lindell, logistikchef på Rusta, delade också med sig av nyheter kring företagets påbörjade arbete med att bygga ut en ytterligare automatiserad del av lagret – en satsning som ska möta framtida behov.

Bossas träff i Norrköping blev en minnesvärd dag fylld av nätverkande, kunskapsutbyte, inspiration och massor med energi!

Läs mer om Bossa här

Fler nyheter

  • Anpassning till nya marknadsförutsättningar – varsel om uppsägningar i Norrköpings Hamn

    Norrköpings Hamn påverkas direkt av den pågående negativa utvecklingen inom svensk skogsindustri. Bolagets saml [...]

  • Besökare i Norrköpings Hamn på kajen framför ett containerfartyg.

    Norrköpings Hamn deltar i projektet Circular Ports

    Det är ingen nyhet att vi behöver tänka mer cirkulärt och återanvända våra resurser smartare. Som knutpunkter f [...]

  • Stående från vänster i bild: Daniel Andersson, Malin Sandin, Vincent Erlandsson, Sara Erlandsson, Erik Sandin, Maja Erlandsson, Malin Lidman och Daniel Klingebiel. Sittandes från vänster: Greta Sandin, Gunnar Sandin, Helge Lidman och Tage Lidman

    ’Norrköpings Hamns bidrag till en lite bättre värld’ tilldelas Autismföreningen Vår Unika Värld

    Under Stora Hamndagen delade Norrköpings Hamn ut priset ”Norrköpings Hamns bidrag till en lite bättre värld”. Å [...]

  • Michael Tinnerholm, Olle Vikmång och Henrik Åkerström klipper bandet.

    Solen strålade över invigningen av Norrköpings Hamns nya kaj

    Nära 3 000 besökare, kunder och samarbetspartners fanns på plats lördagen den 13 september vid invigningen av h [...]