Från studiebesök till framtidsdröm

Ung man vid skrivbord.

2026-08-04

Ibland kan ett studiebesök bli starten på något mycket större.

När Alfred besökte Norrköpings Hamn tillsammans med Linköpings universitet våren 2024 väcktes ett intresse som snabbt utvecklades till ett sommarjobb. Tre somrar senare har han fått värdefull erfarenhet av hamnens verksamhet samtidigt som han studerar till civilingenjör inom logistik och Supply Chain Management.

På torrlastterminalen arbetar Alfred med att planera och samordna godsflöden – från bokningar och kundkontakter till planering av den dagliga verksamheten. Genom arbetet har han fått omsätta teorin från utbildningen i praktiken och upptäckt hur komplex och dynamisk logistiken faktiskt är.

I verkligheten förändras förutsättningarna hela tiden. Man behöver hela tiden lösa problem, prioritera och hitta lösningar.

Men det är inte bara arbetsuppgifterna som gjort avtryck. Genom nyfikenhet och eget engagemang har Alfred tagit chansen att lära känna fler delar av hamnen, följt arbetet ute i verksamheten och fått en bred förståelse för hur hela logistikkedjan hänger ihop.

Hamnen har verkligen förändrat mitt intresse. Från att tidigare ha varit mest intresserad av lagerlogistik ser jag idag en framtid inom sjöfart och hamnlogistik.

För oss är samarbetet med universitetet och möjligheten att ta emot studenter en viktig del av framtidens kompetensförsörjning. När teori möter praktik skapas inte bara värdefull erfarenhet – det kan också väcka ett intresse som leder till en framtida karriär.

Vi önskar Alfred stort lycka till under sitt sista år på utbildningen och ser fram emot att följa hans fortsatta resa inom logistik och sjöfart!

 

Fler nyheter

  • Leende ung man i gula reflexkläder står framför en lastbil med en blår container.

    Theo trivs med sommarjobbet: ”Jag lär mig något nytt varje dag”

    För Theo har sommarjobbet blivit en chans att både utvecklas och få en inblick i arbetslivet. Det är hans först [...]

  • Leende ung kvinna i gula reflexkläder och orange skyddshjälm vid container.

    Modet att prova något helt nytt

    Från lärarstudent till hamnarbetare. Ibland börjar de bästa erfarenheterna med att våga prova något helt nytt. [...]

  • Ung kvinna i gula reflexkläder lutar sig mot det stora hjulet på en containertruck som står parkerad.

    Första sommaren i hamnen – ”Det här är det roligaste jag har gjort”

    Varje sommar utökas verksamheten med många fantastiska sommarjobbare som stöttar när ordinarie medarbetare är p [...]

  • Ung kvinna i gula reflexkläder står mellan två conainerbilar.

    Angelina trivs med tempot i hamnen

    I sommar har vi haft glädjen att ha Angelina som en del av vårt team! Angelina är 21 år och studerar till socio [...]