
2025-01-01
Emil arbetade sin andra sommar, 2024, som vikarie inom stuveriet, Norrköpings Hamn. Han studerar till ingenjör i datateknik vid Linköpings universitet och började sitt fjärde år till hösten 24.
När vi träffar Emil en lite lugnare sommardag vid en av hamnens mindre kajer, röjer han sly – en av många varierande arbetsuppgifter.
– Det är ett roligt och omväxlande sommarjobb och en välkommen kontrast till studieåret. Jag uppskattar verkligen att arbeta utomhus vid vattnet, säger Emil.
Han beskriver arbetsmiljön som positiv och trivsam. Dagarna är intensiva och varierande, och i fikarummet är det glädje och högt i tak.
Arbetsuppgifterna varierar med fartygen och godset som anländer hamnen.
– Det roligaste i sommar har varit att hjälpa till vid olika projektlaster. Jag har trivs utmärkt och återkommer gärna nästa sommar. Det här sommarjobbet släpper man inte i första taget, säger Emil med ett leende.
Fler nyheter

Norrköpings Hamn blir Årets Miljöprisvinnare 2025
Priset delas ut till det företag eller den organisation som inom en viss bransch eller ett visst tema har gjort [...]

Ny projektchef är Ewelina Traskowska – Lundén
Vi hälsar Ewelina Traskowska-Lundén varmt välkommen som ny projektchef och medlem i ledningsgruppen för Norrköp [...]

Anpassning till nya marknadsförutsättningar – varsel om uppsägningar i Norrköpings Hamn
Norrköpings Hamn påverkas direkt av den pågående negativa utvecklingen inom svensk skogsindustri. Bolagets saml [...]

Norrköpings Hamn deltar i projektet Circular Ports
Det är ingen nyhet att vi behöver tänka mer cirkulärt och återanvända våra resurser smartare. Som knutpunkter f [...]
