Sommarjobbare: Emil Vikström

Emil Vikström, sommarjobbare

2025-01-01

Emil arbetade sin andra sommar, 2024, som vikarie inom stuveriet, Norrköpings Hamn. Han studerar till ingenjör i datateknik vid Linköpings universitet och började sitt fjärde år till hösten 24.
När vi träffar Emil en lite lugnare sommardag vid en av hamnens mindre kajer, röjer han sly  –  en av många varierande arbetsuppgifter.

– Det är ett roligt och omväxlande sommarjobb och en välkommen kontrast till studieåret. Jag uppskattar verkligen att arbeta utomhus vid vattnet, säger Emil.

Han beskriver arbetsmiljön som positiv och trivsam. Dagarna är intensiva och varierande, och i fikarummet är det glädje och högt i tak.
Arbetsuppgifterna varierar med fartygen och godset som anländer hamnen.

– Det roligaste i sommar har varit att hjälpa till vid olika projektlaster. Jag har trivs utmärkt och återkommer gärna nästa sommar. Det här sommarjobbet släpper man inte i första taget, säger Emil med ett leende.

Fler nyheter

  • Deltagare i mässan.

    Norrköping visar möjligheterna för logistik och etableringar

    För att skapa nya kontakter, stärka bilden av Norrköping som logistik- och etableringsort och öppna för fler sa [...]

  • David Hellstedt, affärsutvecklare, Norrköpings Hamn

    När plan A inte längre fungerar krävs handlingsutrymme

    Under lång tid har mycket inom logistik handlat om optimering – lägre kostnader, kortare ledtider och så lite k [...]

  • Projektadministratör

    Vill du bidra till välstrukturerade projekt i en samhällsviktig hamnverksamhet? Norrköpings Hamn AB söker en pr [...]

  • Hitachi Energys transportavdelning träffar projektledare på plats. Terminalyta av betong.

    Norrköpings Hamn och Hitachi Energy satsar tillsammans på ny terminalyta för utlastning av transformatorer

    Norrköpings Hamn och Hitachi Energy tar nu nästa steg i sitt långvariga samarbete. Med bygget av en ny uppställ [...]