
2026-05-07
Den 6 maj invigdes den nya naturstigen på Händelö i det naturskyddsområde som angränsar till hamnens verksamhet. Naturstigen är ett resultat av ett långsiktigt samarbete mellan Norrköpings Hamn och Norrköpings kommun och kopplar även an till hamnens pågående arbete med biologisk mångfald.
Naturstigen följer historiska gångvägar från den gamla engelska parken vid Händelö gård. Genom varsamt restaureringsarbete har kommunen återskapat och anpassat stigarna, med fokus på att bevara och stärka områdets naturvärden samtidigt som platsen görs tillgänglig för fler.
Natur och hamn i samspel
Vice vd Ola Hjärtström invigde stigen och lyfte särskilt hur naturen och hamnverksamheten kan samexistera.
– Det är fascinerande att se vilka fantastiska naturvärden som finns här, sida vid sida med hamnens verksamhet. Det här är ett fint exempel på hur vi tillsammans kan ta ansvar för biologisk mångfald samtidigt som vi driver en modern och effektiv hamn, sa Ola Hjärtström i samband med invigningen.
Han riktade också ett varmt tack till flera av dem som bidragit till att projektet blivit verklighet.
– Ett stort tack till kommunens ekolog, Malin Larsson och vår miljöansvarige Daniel Andersson och inte minst till vår receptionist Lene Albin, som med stort engagemang och uthållighet varit en stark och drivande kraft i arbetet.
Ett nära samarbete med kommunen och ett långsiktigt engagemang
Projektet har genomförts i nära dialog med kommunen under flera år. En särskilt viktig roll i arbetet har Lene Albin haft, receptionist i Norrköpings Hamn sedan många år, haft. Genom ihärdig dialog och ett långsiktigt engagemang har hon bidragit till att naturstigen nu blivit verklighet. Vid invigningen uppmärksammades detta särskilt och stigen har fått sitt namn som ett erkännande av hennes arbete, ’Lenes stig’.
Arbetet med biologisk mångfald fortsätter
Fler nyheter

Lansering av Preadvice 2.0 – nästa generations föravisering
Vi lanserar Föravisering 2.0 – en vidareutveckling av vår föraviseringstjänst som ger åkerier och chaufförer bä [...]

Tommy Andersson tar över den operativa ledningen för trafik- och produktionsplanering
Med lång erfarenhet från verksamheten och djup förståelse för både fartyg, flöden och människor tar Tommy Ander [...]

Ökad självförsörjning med ny solcellsanläggning
Norrköpings Hamn tar ett nytt steg i omställningen mot en mer hållbar och energieffektiv verksamhet. På taket t [...]

Norrköpings Hamns bidrag till en lite bättre värld 2026
Nu öppnar ansökan till vårt pris som hyllar en förening, ett projekt eller en aktivitet med hjärta och driv. P [...]
